Barbórka

Huczne obchodzenie święta Barbórki jest ściśle związane z charakterem naszej uczelni. Rajd Barbórkowy to najważniejsze i najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku dla Hawiarskiej Koliby. Początkowo obchodzona była w studenckich klubach, później przeniesiona została do górskich schronisk.

Ideą Barbórki jest wspólne spotkanie wszystkich pokoleń klubowiczów.

barborka

Rozpoczęcie XLVI Barbórki, Turbacz 2011

Spotkanie oficjalnie rozpoczyna się uroczystym odśpiewaniem hymnu Hawiarskiej Koliby – stworzonego przez członka Klubu, Wiesława Witka. Tradycyjnie podczas Barbórki odbywa się m.in. licytacja kolibowych fantów, prezentowane są dokonania klubu z całego minionego roku, a także odbywa się tzw. „blachowanie” (poprzedzone zebraniem komisji). Najbardziej zasłużeni dla klubu członkowie otrzymują wtedy specjalny znaczek Hawiarskiej z unikalnym, wybitym numerem. Samo wytypowanie do otrzymania godności nie jest jednoznaczne z jej otrzymaniem. Najpierw należy pozytywnie przejść przez szereg testów, zadanych nominowanym przez już „blachowanych”. Jeśli ta sztuka się pretendentowi uda – od tej chwili staje się on prawdziwym członkiem klubu. Blachy przyznaje „Rada Blachowanych”. Do dziś oblachowanych zostało ponad 350 osób.

Bez wątpienia Barbórka jest wyjazdem wyjątkowym, który na długo zapada w pamięć prawie każdego uczestnika. To jedna z niewielu okazji, by poznać pokolenia, które już od 50 lat tworzyły i nadal tworzą Hawiarską Kolibę.

DSC_0862

Moment blachowania dwukrotnego prezesa Hawiarskiej Koliby – Przemka Bochenka „Bochena”, Barbórka 2012

Odpowiedzią na Barbórkę stało się czerwcowe spotkanie Pół roku po Barbórce (lub Półmetek), organizowane przez starsze pokolenia, wynikające z potrzeby i chęci jeszcze większej integracji między poszczególnymi pokoleniami klubowiczów. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 2012 roku.

polmetek

Półmetek – II edycja, Cyrla 2013

 

 

Dodaj komentarz