Barbórka

Huczne obchodzenie święta Barbórki jest ściśle związane z charakterem naszej uczelni. Rajd Barbórkowy to najważniejsze i najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku dla Hawiarskiej Koliby. Początkowo obchodzona była w studenckich klubach, później przeniesiona została do górskich schronisk.

Ideą Barbórki jest wspólne spotkanie wszystkich pokoleń klubowiczów.

Spotkanie oficjalnie rozpoczyna się uroczystym odśpiewaniem hymnu Hawiarskiej Koliby – stworzonego przez członka Klubu, Wiesława Witka. Tradycyjnie podczas Barbórki odbywa się m.in. licytacja kolibowych fantów, prezentowane są dokonania klubu z całego minionego roku, a także odbywa się tzw. „blachowanie” (poprzedzone zebraniem komisji). Najbardziej zasłużeni dla klubu członkowie otrzymują wtedy specjalny znaczek Hawiarskiej z unikalnym, wybitym numerem. Samo wytypowanie do otrzymania godności nie jest jednoznaczne z jej otrzymaniem. Najpierw należy pozytywnie przejść przez szereg testów, zadanych nominowanym przez już „blachowanych”. Jeśli ta sztuka się pretendentowi uda – od tej chwili staje się on prawdziwym członkiem klubu. Blachy przyznaje „Rada Blachowanych”. Do dziś oblachowanych zostało ponad 350 osób.

Bez wątpienia Barbórka jest wyjazdem wyjątkowym, który na długo zapada w pamięć prawie każdego uczestnika. To jedna z niewielu okazji, by poznać pokolenia, które już od 50 lat tworzyły i nadal tworzą Hawiarską Kolibę.

Tradycyjny moment blachowania członków, szczególny moment części oficjalnej.

Odpowiedzią na Barbórkę stało się czerwcowe spotkanie Pół roku po Barbórce (lub Półmetek), organizowane przez starsze pokolenia, wynikające z potrzeby i chęci jeszcze większej integracji między poszczególnymi pokoleniami klubowiczów. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 2012 roku.

Zebrani na wspólnym Półmetku 2019.

 

 

Dodaj komentarz