Hawiarska Koliba - Forum

Klub Organizatorów i Sympatyków Turystyki "Hawiarska Koliba" przy Akademii Górniczo-Hutniczej
Dzisiaj jest 15 sie 2018, 1:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Administrator
Awatar użytkownika

Witam serdecznie!!

Kilka słów ode mnie. Idea zdobycia wszystkich najwyższych szczytów polskich pasm górskich dojrzewała we mnie od wielu, wielu lat. Zdobywając kolejne szczyty zastanawiałem się jednak, czy jest to na tyle ciężkie zadanie, by po jego realizacji czuć spełnienie oraz mieć świadomość wielkości i niepowtarzalności dokonanych czynów. Z Koroną Gór Polski jest jak ze studiami - niekoniecznie skończą je najlepsi, ale na pewno skończą je najwytrwalsi. Stwierdziłem, że dorzucić więc chciałbym do tego nutę może i nie awangardy (rozpalanie grilla w górach zapewne miało miejsce jeszcze zanim narodzili się starożytni Górale i greccy filozofowie) ale zapewne ekstrawagancji.
Niniejszym wpadłem na pomysł zdobycia Korony Gór Polski zimą, jednocześnie grillując na każdym ze szczytów.

Na czym ma to polegać?

Ma to polegać na zdobyciu wszystkich szczytów zaliczających się do Korony Gór Polski:
1 ŁYSICA - Góry Świętokrzyskie
2 ŚLĘŻA - Masyw Ślęży
3 SKOPIEC - Góry Kaczawskie
4 KŁODZKA GÓRA - Góry Bardzkie
5 CHEŁMIEC - Góry Wałbrzyskie
6 BISKUPIA KOPA - Góry Opawskie
7 LUBOMIR - Beskid Makowski
8 SZCZELINIEC WIELKI - Góry Stołowe
9 CZUPEL - Beskid Mały
10 WALIGÓRA - Góry Kamienne
11 SKALNIK - Rudawy Janowickie
12 JAGODNA - Góry Bystrzyckie
13 KOWADŁO - Góry Złote
14 LACKOWA - Beskid Niski
15 WIELKA SOWA - Góry Sowie
16 WYSOKA - Pieniny
17 ORLICA - Góry Orlickie
18 RUDAWIEC - Góry Bialskie
19 WYSOKA KOPA - Góry Izerskie
20 MOGIELICA - Beskid Wyspowy
21 SKRZYCZNE - Beskid Śląski
22 RADZIEJOWA - Beskid Sądecki
23 TURBACZ - Gorce
24 TARNICA - Bieszczady
25 ŚNIEŻNIK - Masyw Śnieżnika
26 ŚNIEŻKA - Karkonosze
27 BABIA GÓRA - Beskid Żywiecki
28 RYSY - Tatry,
w okresie kalendarzowej (ewentualnie astronomicznej) zimy (jako zimę zaliczyć można również czas nie należący do wymienionych przed chwilą ram czasowych, ale taki, gdy temperatura na zdobywanym szczycie jest ujemna - wymaga to dodatkowego dowodu - lub/i gdy na zdobywanym szczycie zalega przynajmniej warstwa 1cm śniegu) i jednoczesnego grillowania (Słownik Języka Polskiego PWN: grillować - "piec na grillu") w czasie przebywania na właśnie zdobytym danym szczycie (jako "grillowanie" rozumie się rozpalenie grilla oraz upieczenie na nim kiełbasy i jej przynajmniej częściowe na szczycie skonsumowanie).

Potwierdzeniem spełnienia powyższych warunków jest zdjęcie osoby ubiegającej się o przyjęcie do Znamienitego Grona Zimowych Grillujących Zdobywców Korony Gór Polski © w momencie realizacji powyższych warunków oraz relacja świadka (w przypadku jego braku o autentyczności spełnienia powyższych warunków zadecyduję ja). Zdjęcie powinno zawierać jak najwięcej szczegółów potwierdzających realizację warunków. W przypadku braku takiej możliwości należy wykonać kilka zdjęć. Zdjęcia nie nadające się do oglądania (zawierające gorszące moralnie treści, źle skadrowane, prześwietlone) nie będą rozpatrywane jako potwierdzenie spełnienia wspomnianych warunków.
Osoba, której wydaje się, że spełniła powyższe warunki dla pojedynczego szczytu musi mnie o tym niezwłocznie poinformować, w terminie nie przekraczającym dwóch (2) tygodni. Nie rozpatrywane będą wnioski zbiorcze, tzn. każdy szczyt należy zgłaszać osobno.

W ekstremalnych przypadkach (np. sytuacjach zagrażających życiu) dopuszcza się podgrzanie kiełbasy w miejsce jej upieczenia. Warunku przynajmniej częściowej konsumpcji nie można jednak pominąć. W skrajnym przypadku - w przypadku braku w sklepie kiełbasy w jej miejsce można zakupić inne coś, co imitować będzie kiełbasę, ale to coś musi być mięsne i musi być mniej więcej grubości kiełbasy i jednocześnie należy udowodnić brak kiełbasy w sklepie.

Możliwy jest też wariant:
Grillowa Korona Gór Polski (GKGP) © (poza wspomnianym okresem zimowym),
nie jest on jednak tak samo premiowany, dodatkowo piekącą się kiełbasę należy polać piwem, a kiełbasę już upieczoną należy skonsumować razem z bułką i dodatkiem keczupu (zamiast keczupu może być musztarda).

- O premiowaniu zdobyć zadecyduje wydana przeze mnie ustawa, jeśli uznam, że czas taką ustawę ustanowić.
- ZGKGP © jak i GKGP © można zdobywać na przestrzeni lat, można być w dowolnym wieku (np. XIX).
- O wszelkich wątpliwościach, nieprawidłowościach zadecyduję ja, to ja je rozwiążę, mnie należy powiadomić.

Zapraszam więc wszystkich serdecznie do realizacji tej wspaniałej idei!
Znamienite Grono Zimowych Grillujących Zdobywców Korony Gór Polski © czeka!

Inicjator, szef, prezes, niezawisły sąd:
Adrian Skoczylas

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Na zachętę przedstawię Wam fotki z już zdobytych przeze mnie zimowo grillowo szczytów KGP, w zdobyciu których partycypowali również niektórzy z Was:

Babia Góra
Mogielica
Śnieżnik

Również bywały i niepowodzenia, np. z różnych losowych powodów nie udało się dojść na dany szczyt, grilla trzeba było więc zrobić w innym miejscu:
Niemcowa

Ten ostatni przykład mówi nam: "nie zniechęcajcie się, otwórzcie drzwi zimowemu górskiemu grillowi" oraz "niech zstąpi grill Twój i odnowi oblicze górskiej zimowej turystyki"!

Powodzenia!

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Witam, witam, a na zachętę czwarta odsłona! Tym razem Wysoka, Pieniny!

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Halo, halo!
Jest tu kto?

Co prawda nie jest to szczyt leżący w Polsce, ale jest to najwyższy szczyt Austrii, więc też spoko. Rozpalenie grilla na Grossglocknerze miało miejsce dnia 5.11.2015 r. ok. godziny 12-13. Warunek śniegu spełniony, tak więc można rzec, że było to zimowe dokonanie! Poniżej kilka fotek, a także link do galerii :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Tak ja jestem.
Czekamy na zdjęcia z Radziejowej.
Właśnie wpadłem na pomysł, żeby zrobić odznaki dla ludzi, którzy zdobyli GKGP. Na przykład za zdobycie 5 szczytów to mała odznaka itd. Może OA wsparło by nas w tej inicjatywie.

Co ty na to?

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Olafie!

To wspaniały pomysł. Dziękuję Ci za zaangażowanie w promowanie tego jakże zacnego pomysłu! Przy okazji dołączam zdjęcia z Radziejowej!!!

Obrazek

Obrazek

Z Grillem!

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

W maju odbył się kolejny grill w ramach ZGKGP©.

Nie do końca jednak formalnie - bo nie w Polsce. Ponadto, niestety, nie na najwyższym szczycie danego pasma. Ale było niedaleko - Popa Iwana od Howerli dzieli wysokość co prawda nieznaczna, a nawet znajdują się szczyty te w tym samym paśmie (Czarnohora) - jednak to Howerla stanowi jego najwyższe wzniesienie (a także w ogóle najwyższy szczyt Beskidów Wschodnich). Pozostaje mieć nadzieję, że grilla na Howerli jeszcze uda się zrobić, co już zapewne w ramach Zimowej Grillowej Korony Gór Europy (ZGKGE) © - jeśli zabraknie wrażeń z górami obecnie polskimi. No właśnie - obecnie. W zasadzie Howerla była kiedyś polska, można więc rozszerzyć ZGKGP© o dział "plus Kresy". Zobaczymy, na czym stanie.

W każdym razie...
Pod ruinami (obecnie zagospodarowywanymi [ciężkie słowo!]) Białego Słonia, polskiego obserwatorium meteorologicznego i astronomicznego (albo/i placówce polskiego wywiadu), powstałego w czasie istnienia II RP (dwie "RP" temu), udało nam się rozpalić grilla. Padał śnieg. Temperatura oscylowała wokół zera stopni. Grill zimowy formalnie zaliczony. Całodzienna wyprawa z chatki niejakiego Polaka z Warszawy zakończyła się sukcesem. Oprócz noclegów w chatce wszystko było jak ta la la. Dla niedowiarków foty. Oby tak dalej.

Obrazek

Obrazek

Fajnie jest w górach.
Z Grillem!

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Dobra ziomeczki, czas w końcu na prawowity szczyt ZGKGP©

6 I 2017 r., w Święto Sześciu Króli, udało się zdobyć grillowo Lackową (4997 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidów Niskich* w obrębie granic Polski. Wejście nastąpiło w stylu oblężniczym Zachodnią Ścianą. Dodatkowym wyczynem był fakt, że było to pierwsze wejście w czasie wigilii prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia 2017 na tę górę. Nikt wcześniej przed nami tego nie dokonał - do zobaczenia na Kolosach i w National Geographic.

Temperatura blisko -20 stopni była dosyć delikatną jak na tę porę roku w tych górach. Wiatry też były typowe - na śniadanie zjedliśmy fasolkę po bretońsku. Po ałtostopie, wspinie na czworaka, niepowodzeniu w użyciu rakiet śnieżnych (raki byłyby idealne) oraz problemach ze znalezieniem właściwej ścieżki, w końcu - po godzinach katorżniczej wędrówki i zmagań - udało się stanąć na szczycie. Pierwszy na wierzchołku stanął Tytanowy Janusz. 45 minut spędzonych na szczycie celem ugrillowania kiełbasy z ...kurczaka znacznie osłabiło naszą ciepłotę. Na szczęście tuż po zejściu z Lackowej trzeba było pokonać niebotyczne 200 metrów podejścia na Ostry Wierch, co ponownie rozgrzało nasze serca. A potem było już tylko lepiej - herbata zaparzona o 6 rano, która wytrzymała tych 12 godzin na mrozie i nadal była gorąca. Dzień zakończyliśmy udziałem w prawosławnej pasterce w cerkwi w Hańczowej. Tak to jest zdobywać grille Tej Ziemi!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do zobaczenia wkrótce :)

* byli w Schronisku na Magurze Małastowskiej Warszawiacy, którzy mówili, że w Beskidach Niskich są po raz pierwszy

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Adrianie!

Z niecierpliwością czekam na pojawienie się tutaj relacji z Turbacza ;P

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]